Co je rekuperace a jak funguje?

O rekuperacích panuje mnoho nejasností a mýtů. Spousta lidí jen tuší, že se jedná o věc, která patří do budov, a myslí si, že tím třeba vytopí nebo vychladí dům. Je tedy načase vysvětlit si, co to zvláštní slůvko znamená a jak to v praxi funguje.

K čemu slouží rekuperace?

Rekuperace slouží k mechanickému neboli řízenému větrání domů, bytů i jiných budov. Můžeme si ji představit jako krabici, která nasává z místnosti znečištěný vzduch, odvádí ho ven a naopak do místnosti přivádí čerstvý vzduch zvenku. Oproti běžnému větrání oknem má ale výhodu v takzvaném rekuperačním výměníku. Ten předává teplo z  odváděného vzduchu tomu přiváděnému čerstvému, takže v místnosti zůstává teplo bez nutnosti většího vytápění.

Tomuto principu se říká „zpětné získávání tepla“ a u rekuperační jednotky je důležitá její účinnost. Můžeme si to představit tak, že například otevřené okno má účinnost nulovou – vzduch z místnosti je odváděn bez užitku a do místnosti proudí vzduch venkovní teploty. Stoprocentní účinnost by nastala tehdy, pokud by se venkovní vzduch ohřál od odváděného vzduchu na jeho původní teplotu, což je technicky neproveditelné. Moderní rekuperační jednotky však mají účinnost zpětného získávání tepla 60-90%, u nejúčinnější rekuperace PAUL se uvádí účinnost dokonce až 95%.

rekuperacni-jednotka-PAUL-Novus450rekuperační jednotka PAUL Climos 200 F

 

 

 

 

 

Účinné rekuperační jednotky PAUL – Novus 450 a Climos 200 F

Proč je větrání tak důležité?

Dostatečný přísun čerstvého vzduchu je nezbytný pro lidské zdraví, fyzickou i duševní pohodu. Uvádí se, že dospělý člověk potřebuje asi 25 m3 čerstvého vzduchu za hodinu. Je jasné, že v uzavřené místnosti tolik čerstvého vzduchu nemáme ani omylem. V nevětraných místnostech se hromadí koncentrace CO2 a třeba ve vydýchané ložnici bývá ráno až třikrát vyšší hodnota oxidu uhličitého, než je doporučeno! Lidé se poté budí unavení, často je bolí hlava, jsou podráždění a nevýkonní.

Protože v budovách trávíme naprostou většinu našeho života (pokud tedy nepracujeme dvanáctihodinové směny v lesích či ulicích), je důležité, aby tyto budovy byly dobře větrané. Moderní okna jsou utěsněná a neprojde jimi téměř nic. Často se uvádí, že dnešní domy a byty jsou nevětrané, protože kvůli zateplení a těsnícím oknům se dovnitř nedostane čerstvý vzduch. To je sice pravda, ale není tomu tak kvůli těsnějším oknům ani zateplením. Přes stěny domu se vzduch zkrátka nedostane nikdy, ať jsou zateplené či nikoliv, a i kdybyste měli okna se škvírou, kterou by dovnitř táhlo, o kvalitním větrání se stejně nebude dát mluvit. Dokonale zateplené obálky domů však mají navíc za důsledek nadbytečnou vlhkost a vznik plísní. Je tedy jasné, že větrání je vážně důležitá věc. Jak na něj?

Jak chytře na větrání?

Výměnu vydýchaného vzduchu za čerstvý můžeme provést buď tak, že otevřeme okno, nebo ještě lépe více oken, aby vznikl průvan a vzduch se i při bezvětří dostal dovnitř. V takovém případě ale topíme pánubohu do oken a teplo nám nenávratně uniká. Rekuperační jednotka je tedy tím nejlepším řešením, jak kvalitně větrat a zároveň si v zimním období ponechat vytopený vzduch pro sebe, když už si ho také sami platíme. V létě nám takový způsob větrání může náš vzduch naopak příjemně ochladit.

Toto ale nejsou zdaleka jediné výhody uvedeného způsobu větrání. Venkovní vzduch samozřejmě obsahuje různé škodliviny, obzvláště ten městský. Filtr v jednotce tyto škodliviny umí eliminovat a nepustit je dovnitř. Pokud vás obtěžují venkovní pachy, můžete si objednat filtr z aktivního uhlí, který nelibé vůně odstraní. Alergici zase určitě ocení možnost objednat si pylový filtr.

Nečistoty samozřejmě nenajdeme jen ve venkovním vzduchu. V bytech se nachází těkavé látky z barev, textilu či nábytku, nejrůznější pachy nejen z jídla, případně kouř. Nemluvě o plynu radonu, jehož koncentrace je v budovách často nadlimitní a škodí našemu zdraví. Všech těchto škodlivin se lze mechanickým větráním jednoduše zbavit a domácí klima bude o mnoho zdravější.

schéma domu s rekuperací

Vyplatí se rekuperace finančně?

Z výše uvedeného je jasné, že nucené větrání nám ušetří velké spousty peněz za zpětné získávání tepla. Je také ale jasné, že pořízení jednotky něco stojí. Časté jsou dotazy týkající se ceny, zda se pořízení rekuperace vyplatí a jestli se investice do ní vrátí. Pořízení jednotky není v dnešní době příliš náročná věc, jejich životnost bývá desítky let a náklady na vytápění se v průběhu času skutečně minimalizují. Jednotka také výrazně prodlužuje životnost budovy a zvyšuje její hodnotu. Navíc vzhledem ke všem vyjmenovaným výhodám daného způsobu větrání se nedá posuzovat pouze finanční stránka věci, ale především pozitivní vliv na zdraví a fyzickou i duševní pohodu.

Každý si může vybrat v široké škále nabídky větracích jednotek tu, která mu bude nejlépe vyhovovat. Například zmíněná firma PAUL nabízí širokou škálu produktů, které se liší množstvím dodávaného vzduchu, možnostmi řízení, stavební variantou, předehřevem i možností zpětného zisku vlhkosti. To by tedy bylo, aby si na trhu nevybral každý tu pravou!

Pár fám na závěr

  • EU nařizuje rekuperace!

V médiích se nedávno objevila zpráva, že Evropská unie vydává nové směrnice, podle kterých brzy bude muset tímto způsobem větrat každý. Není to pravda, nová legislativa pouze požaduje, aby členské státy EU přijaly legislativu, podle které se budou stavět domy a budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Není to ale tak, že by EU přímo nařizovala rekuperace.

  • Při takovém větrání si nemůžu otevřít okno

Další fámou je, že se při mechanickém větrání nesmějí otevírat okna. Bůhví odkud se tato informace šíří, ale pravdou je, že okna si můžete otevírat, jak se vám zlíbí, stejně tak třeba dveře na balkony či zahrady.

  • Nechci do bytu žádnou šaškárnu

Lidé si také často myslí, že budou mít doma nějakou nevzhlednou a velkou krabici. Nemusíte se bát, vše nevzhledné je schováno ve zdech a jediné, co uvidíte, je takzvaný koncový prvek. Ty však dnes už často vypadají naopak velmi designově a váš interiér jedině zkrášlí.

  • Určitě to bude hučet

Rekuperace není žádný větrák, který by vás obtěžoval hlukem. Naopak, vše je naprosto tiché, což se nedá říct o štěkotu psů nebo kvílení aut, které by vás mohly obtěžovat v noci, kdybyste spali s otevřeným oknem.

rozvod_vzduchu

Ukázka rozvodu vzduchu. Vše nevzhledné je schované ve zdech.

Více informací najdete třeba na www.haidy-paul.cz.

zpět na aktuality