Známe vítěze soutěžní přehlídky Pasivní dům 2017

Ve čtvrtek 8. února 2018 proběhlo v rámci doprovodného programu veletrhu FOR PASIV slavnostní předání cen vítězům soutěže Pasivní dům 2017. Tuto nezávislou soutěžní přehlídku už třetím rokem organizovalo Centrum pasivního domu ve spolupráci se společností ABF, a. s. a za podpory Státního fondu životního prostředí České republiky.

Cílem přehlídky je představit veřejnosti a ocenit nejzajímavější úsporné domy na území České republiky. Může se jednat o budovy nulové, pasivní nebo s velmi nízkou energetickou náročností, a to rodinné, bytové i administrativní, případně školy.  Formální podmínky soutěže letos splnilo 44 přihlášených domů. O vítězích jednotlivých kategorií rozhodovala odborná porota, veřejnost i generální partneři.

Společnost HAIDY jakožto jeden z hlavních partnerů soutěže předala výherci ceny poroty I poukaz na pořízení systému HAIDY pro moderní ovládání domu v hodnotě 50 000 Kč. Mezi další ceny pro vítěze patřila poukázka na pořízení vnější nebo vnitřní stínící techniky firmy Isotra v hodnotě 50 000 Kč, tablet Apple 10.5″ iPad Pro 256GB nebo gril Campingaz 3 Series Woody LD od ISOVERu.

 

Vítězné stavby:

Cena poroty I – Pasivní rodinný dům Dům na větrném kopci, návrh: ARCHCON atelier, s.r.o

Vyjádření poroty: „Rodinný dům je typickým reprezentantem, kterého bychom si přáli vidět jistě častěji. Pasivní energetický standard je přirozenou součástí kvalitního architektonického řešení. Architektura civilního projevu se střízlivým použitím a kombinací přírodních materiálů, tvarově uměřený objem, atraktivní vnitřní prostor a dobře řešená střecha.“

255_Dum_na_vetrnem_kopci

Ceny poroty II – Ostatní energeticky velmi úsporné budovyVzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada, návrh: Projektil architekti s.r.o.

Vyjádření poroty: „Unikátní pasivní budova se zelenou střechou, která šetří vodou a energiemi a tím snižuje dopad na životní prostředí. Oceňujeme komplexní přístup ke kvalitní architektuře i v případě veřejné instituce. Projekt se dál rozrůstá a dostává svému jménu Otevřena zahrada. Jedná se o mimořádný počin nadregionálního významu.“

238_Vzdelavaci_a_poradenske_centrum_Otevrena_zahrada

Cena generálního partnera Rodinný dům Statenice, návrh: H3T architekti

678_RD_Statenice

Cena veřejnosti Acer Campestre, návrh: SUNFLYER: Ing. arch. M. Augustin, Ph.D, Ing. K. Mertenová Ph.D., Ing. arch. P. Parýzek

689_Acer_Campestre

Cena časopisu Stavitel Rodinný dům Všenory, návrh: Stempel & Tesar architekti

663_RD_Vsenory

 

V odborné porotě soutěžní přehlídky letos zasedli:

Kateřina Maštalířová (ABF, a.s.),  Iva Mědílková (PROJEKTIVA CZ, s.r.o.),  Jan Bárta (Centrum pasivního domu, z.s.), Jakub Hrbek (Státní fond životního prostředí České republiky), Libor Hrubý (Centrum pasivního domu, z.s.), Ondřej Chybík (Chybik + Kristof Architects & Urban Designers), Jiří Kučera (Business Media CZ s.r.o.), Josef Smola (Centrum pasivního domu, z.s.) a Libor Urbášek (Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., divize Isover).

Soutěž podpořili:

Generálním partnerem soutěžní přehlídky Pasivní dům 2017 je Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., divize Isover, hlavními partnery jsou firmy HAIDY a.s., ISOTRA a.s., E.ON Energie, a.s., Wienerberger cihlářský průmysl, a.s., BACHL, spol. s r.o.JABLOTRON LIVING TECHNOLOGY s.r.o.

Více informací o soutěži naleznete na www.pasivni-dum.cz

 

(Zdroj: TZ sdružení Centrum pasivních domů)

zpět na aktuality