DŮM V ŘÍČANECH U PRAHY

Realizaci komplexní instalace HAIDY v tomto rodinném domě předcházelo přání majitele, aby elektroinstalace v jeho domě nabízela víc, než tradiční řešení. Jako vášnivý milovník technologie a inovací se rozhodl pro HAIDY.

Samotná realizace byla velmi náročná hlavně díky rozsáhlému změnovému řízení. Ačkoli projekt zprvu vypadal střídmě, postupně se z něj stala naše nejrozsáhlejší instalace. Na přání klienta jsme vyvinuli ovládání bazénu, odečet energie generované fotovoltaickými panely. Technickou výzvou byla i kombinace různých druhů topení – teplovodní a elektrické podlahové, fancoily, kombinované žebříky v koupelnách a rozvod krbového tepla. Mnoho místností je osvětlováno zářivkami, které jsou schované v podhledech. Ovládají se pomocí stmívatelných předřadníků, což od našeho systému vyžaduje synchronizaci dvou různých ovládacích zařízení.

REALIZACE

Samotná realizace této zakázky začala, když už byla hrubá stavba domu hotová. Technická místnost byla proto dimenzována jenom na umístění kotle na topení a ohřev vody. Naši technici proto museli zvolit poloviční rack a netradičně umístit DIN listy s našimi zařízeními, zesilovače audiosystému a částí zabezpečovacího systému pod strop technické místnosti. V domě nebyly použity sádrokartonové podhledy. Veškeré kabelové rozvody jsme proto umístili do ochranných trubek a zalili do podlahy. Vzhledem k tomu, že investor na poslední chvíli měnil pozici světel a vypínačů, museli jsme při instalaci dobře synchronizovat činnosti našich techniků s prací stavebních dělníků.

PŘÍPRAVA SPUŠTĚNÍ SYSTÉMU

Instalace koncových zařízení probíhala v podstatě bez problémů. Jediným oříškem bylo ovládání podhledových zářivek. Vycházeli jsme totiž z předpokladu, že zářivka ovládaná stmívatelný předřadníkem řízeným napětím 0 – 10 V bude při hodnotě 0 V zhasnutá. Bohužel jsme zjistili, že zářivka se nevypne a chová se zcela nepředvídatelně. Nepomohly ani pokusy s předřadníky jiných výrobců – ty vykazovaly úplně stejné vady. Ovládání stmívače jsme proto doplnili o relé, které při úplném zhasnutí světel uzavře přívod proudu k zářivce. Ačkoli náš systém nebyl původně koncipován k tomu, abychom jedno světlo ovládali dvěma zařízeními, díky otevřené architektuře HAIDY se nám povedlo vše naprogramovat dřív, než se majitel do domu nastěhoval.

ŘÍDÍCÍ SERVERY

Instalace HAIDY v tomto domě obsahuje dva servery. Jeden řídí inteligentní domácnost, druhý slouží k ukládání dat z kamer rozmístěných kolem domu. Od srpna 2008, kdy byl systém uveden do provozu, nastal jediný výpadek hlavního serveru. Ten byl vyřešen do 60 minut přesunutím úkolů řídícího serveru na úložný, odkud systém HAIDY plně fungoval až do výměny zdroje v původním serveru.

REALIZACE VENKOVNÍHO OSVĚTLENÍ, ZAPOJENÍ BAZÉNU A PŘÍSTUPOVÉ SYSTÉMY

Samostatnou fází implementace HAIDY na této konkrétní stavbě byly venkovní rozvody světel, ovládání bazénu a přístupové systémy u vstupních branek na pozemku. Práce jsme realizovali v součinnosti s firmou provádějící terénní úpravy a instalaci zavlažovacího systému.
Zajímavostí jsou okruhy elektronických vstupů. Všechny branky na pozemku jsou opatřeny elektronickým systémem otevírání – nemají kliky, takže ke vstupu na pozemek je nutné znát přístupový kód. Hlavní vstup je vybaven elektronickým vrátným, který značně rozšiřuje možnosti klasického zvonku.

INFORMACE O REALIZACI

Použitý systém: HAIDY Plus
Lokalita: Středočeský kraj