RODINNÝ DŮM V ZDIMĚŘICÍCH

Celý systém HAIDY se zrodil při rekonstrukci bytu. Výsledkem dlouhého a důkladného hledání informací o inteligentních domácnostech a studiu nabídek jednotlivých firem bylo zjištění, nabízené systémy zdaleka nevyužívají nejnovější technologie a nenabízí komfort hodný 21. století. Z tohoto závěru se postupně zrodil plán a posléze i tým vývojářů, kteří začali pracovat na zcela novém systému podle našich představ.

Když se o našich záměrech dozvěděl náš bývalý obchodní partner, myšlenka zcela originálního pojetí inteligentního domu jej nadchla natolik, že projevil zájem mít náš systém ve svém novém domě. V té chvíli existoval jen koncept, několik koncových zařízení a základy řídícího software.

PRVNÍ KROKY NA CESTĚ DO INTELIGENTNÍHO DOMU

Po dokončení a zastřešení hrubé stavby se náš tým vydal instalovat kabeláž. Díky tomu, že se jednalo o první implementaci, mnoho rozvodů jsme pro jistotu naddimenzovali. Díky dobré připravenosti jsme ani v pozdějších etapách, kdy se přidávaly další okruhy, nemuseli na prvotních rozvodech moc měnit. Kompletní výčet rozvodů na této první akci čítá elektrické kabely, datové sítě, televizní okruh, kamerové rozvody a rozvody EZS.

S přibližujícím se datem dokončení jsme pokročili s instalací rozvaděčů a prvních koncových zařízení. Ve vývojové laboratoři jsme mezitím dolaďovali základní funkčnosti systému – ovládaní světel, topení atd. Vybírali jsme designy vypínačů, detektorů zabezpečovacího systému a dalších koncových prvků inteligentního domu.

ZKOUŠKA ZABEZPEČOVACÍM SYSTÉMEM

Několik dní před Vánocemi, kdy byl dům skoro hotový, ale HAIDY zdaleka nebyl připraven ke spuštění, nás majitel požádal, zda bychom mohli aktivovat zabezpečovací systém. Na svátky odjížděl on i dělníci, kteří dům do té doby hlídali. Značnou investici nebylo možné nechat zcela bez dozoru. Podle původních plánů měl být EZS hotový až těsně před dokončením – tedy na jaře. Požadavek zákazníka má však vždy nejvyšší prioritu, takže byl celý tým přesunut na dokončení EZS. Těsně před Vánoci jsme tedy nakoupili potřebná zařízení, nasmlouvali připojení na PCO a během svátků dům skutečně hlídali jak detektory, tak magnetické kontakty. Náš zabezpečovací systém navíc hlídal i dodávky elektrické energie do domu a informoval majitele o veškerých změnách prostřednictvím SMS zpráv. Tento prototyp EZS přežil test a byl instalován ještě v dalších dvou domech, než jej nahradil nový model s příjemnějším uživatelským rozhraním, s pokročilou analýzou chyb, režimem paniky a možností nastavit libovolný počet zón v domě.

ZKOUŠKA PŘESEKNUTÝM KABELEM

Během obkládání koupelny nebo instalace sanity došlo k přeseknutí datového kabelu na CAN okruhu. Několik koncových zařízení jako vypínače, senzory či ovladače topení tak zůstalo odpojených od systému. Jelikož v hotové koupelně již nebylo možné kabel vysekat a opravit, opět nám pomohla flexibilní architektura systému, díky které jsme tato zařízení připojili k řídící jednotce pomocí jiného CAN okruhu s minimálními stavebními úpravami.

INFORMACE O REALIZACI

Použitý systém: HAIDY Plus
Lokalita: Hlavní město Praha